18ct White gold Natural Diamond 21pt and ruby 1.80ct stud earrings.

18ct White gold Natural Diamond 21pt and ruby 1.80ct stud earrings.
18ct White gold Natural Diamond 21pt and ruby 1.80ct stud earrings.
- Model: 18E242
- Avg Weight: 2.2g
- Length: 9
- Width: 8
- Height: 9
- SKU: 18E242
Specifications
| Metal | |
| Metal Colour | White |
| Metal Type | Gold 18ct |
| Attribute | |
| Catalogue | Not a Catalogue Item |
| Height | 9mm |
| Length | 9mm |
| Width | 8mm |
| Pricing Type | PPP |
| Stone | |
| Setting Type | Cluster Setting |
| Stone Cut 1 | Brilliant Cut |
| Stone Cut 2 | Brilliant Cut |
| Stone Weight 1 | 0.21ct |
| Stone Weight 2 | 1.80ct |
| Total Diamond Weight | 0.21ct |
| Total Stone Weight | 0.21ct |
| Stone Type 1 | Diamond |
| Stone Type 2 | Ruby |
| Stone Shape 1 | Round |
| Stone Shape 2 | Round |
| Stone Colour 1 | G |
| Stone Colour 2 | Red |
| Stone Clarity 1 | SI |
| Certificate | Available upon request (additional fee will apply) |





