18ct White gold 12pt Natural Diamond and pearl drop stud earrings.

18ct White gold 12pt Natural Diamond and pearl drop stud earrings.
18ct White gold 12pt Natural Diamond and pearl drop stud earrings.
- Model: 18E280
- Avg Weight: 1.5g
- Length: 27
- Width: 9
- Height: 27
- SKU: 18E280
Specifications
| Metal | |
| Metal Colour | White |
| Metal Type | Gold 18ct |
| Attribute | |
| Catalogue | Not a Catalogue Item |
| Height | 27mm |
| Length | 27mm |
| Page Number | 14 |
| Width | 9mm |
| Pricing Type | PPP |
| Stone | |
| Setting Type | Rubover Setting |
| Stone Cut 1 | Brilliant Cut |
| Stone Cut 2 | Brilliant Cut |
| Stone Weight 1 | 0.12ct |
| Total Diamond Weight | 0.15ct |
| Total Stone Weight | 0.15ct |
| Stone Type 1 | Diamond |
| Stone Type 2 | Pearl |
| Stone Shape 1 | Round |
| Stone Shape 2 | Round |
| Stone Colour 1 | G |
| Stone Colour 2 | White |
| Stone Clarity 1 | SI1 |
| Certificate | Available upon request (additional fee will apply) |









