18ct White Gold Natural Diamond And Blue Topaz Pendant




18ct White Gold Natural Diamond And Blue Topaz Pendant
18ct White gold Natural Diamond 10pt and blue topaz 2.33ct pendant. (Height includes bale/loop)
- Model: 18P216
- Avg Weight: 1.7g
- Length: 19
- Width: 8
- Height: 19
- SKU: 18P216
Specifications
| Metal | |
| Metal Colour | White |
| Metal Type | Gold 18ct |
| Attribute | |
| Catalogue | Not a Catalogue Item |
| Height | 19mm |
| Length | 19mm |
| Page Number | 26 |
| Width | 8mm |
| Pricing Type | PPP |
| Stone | |
| Setting Type | Claw Setting |
| Stone Cut 1 | Brilliant Cut |
| Stone Cut 2 | Brilliant Cut |
| Stone Weight 1 | 0.10ct |
| Stone Weight 2 | 2.33ct |
| Total Diamond Weight | 0.10ct |
| Total Stone Weight | 0.10ct |
| Stone Type 1 | Diamond |
| Stone Type 2 | Topaz |
| Stone Shape 1 | Round |
| Stone Shape 2 | Marquise |
| Stone Colour 1 | G/H |
| Stone Colour 2 | Blue |
| Stone Clarity 1 | SI |
| Certificate | Available upon request (additional fee will apply) |
Tags:
pendants





